Polaku rusz się!
Zdecydowana większość Polaków (59%)1 odpoczywa w sposób bierny: nie uprawia sportu ani żadnych ćwiczeń służących poprawie sprawności ruchowej.
Brak czynnego wypoczynku przyczynia się do nadmiernego przeciążenia układu nerwowego. Pogorszenie koordynacji ruchowej, spadek jakości snu, pojawienie się stanów lękowych i depresji, to tylko niektóre ze zmian zachodzących w naszej psychice. Należy docenić wartość wysiłku fizycznego i ruchu na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, pływanie czy aerobik z pewnością korzystniej wpłyną na nasze samopoczucie, niż bezczynne oglądanie telewizji. Pozytywny wpływ na kondycję psychiczną mają gry zespołowe np. siatkówka czy piłka nożna, jazda na rowerze, pływanie. Doskonałym sposobem na odstresowanie jest gra w paintballa.
Spadek aktywności ruchowej wyraźnie rośnie wraz z wiekiem. Kluczowym momentem w procesie odchodzenia od aktywności fizycznej jest okres między 25 a 34 rokiem życia2. Powodem spadku aktywności jest podjęcie pracy zawodowej oraz związana z tym zmiana stylu życia. Ludzie w tym przedziale wiekowym znajdują się najczęściej w przełomowym momencie dla swojej kariery. Aby praca dawała im satysfakcję potrzebują siły do walki ze stresem. Dlatego powinni pamiętać o tym, że aktywność fizyczna pomaga odreagować problemy i zachować równowagę psychiczną.
Przez brak ćwiczeń pogarszamy swoją kondycję psychiczną, dlatego powinniśmy najczęściej jak to możliwe:
- Jeździć na rowerze lub rolkach.
- Grać w piłkę, siatkówkę lub koszykówkę.
- Gimnastykować się, ćwiczyć dla kondycji fizycznej i psychicznej.
- Pływać.
- Biegać.
- Grać w tenisa.
- Uprawiać turystykę pieszą.
- Korzystać z siłowni.
- Zimą jeździć na nartach, sankach lub łyżwach.
Stosowanie się do tych prostych rad, pozwoli na dłużej zachować zdrowie i kondycję psychiczną.
1,2 CBOS, O aktywności fizycznej Polaków; Badanie „Aktualne problemy i
wydarzenia” (152), 3-6 stycznia 2003, reprezentatywna próba losowo-adresowa dorosłych mieszkańców Polski (N=1025), oraz „Aktualne problemy i wydarzenia” (147),2-5 sierpnia 2002, reprezentatywna próba losowo-adresowa dorosłych mieszkańców Polski (N=967).
All rights reserved.