Polaku rusz się!

Zdecydowana większość Polaków (59%)1 odpoczywa w sposób bierny: nie uprawia sportu ani żadnych ćwiczeń służących poprawie sprawności ruchowej.

Brak czynnego wypoczynku przyczynia się do nadmiernego przeciążenia układu nerwowego. Pogorszenie koordynacji ruchowej, spadek jakości snu, pojawienie się stanów lękowych i depresji, to tylko niektóre ze zmian zachodzących w naszej psychice. Należy docenić wartość wysiłku fizycznego i ruchu na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, pływanie czy aerobik z pewnością korzystniej wpłyną na nasze samopoczucie, niż bezczynne oglądanie telewizji. Pozytywny wpływ na kondycję psychiczną mają gry zespołowe np. siatkówka czy piłka nożna, jazda na rowerze, pływanie. Doskonałym sposobem na odstresowanie jest gra w paintballa.


Spadek aktywności ruchowej wyraźnie rośnie wraz z wiekiem. Kluczowym momentem w procesie odchodzenia od aktywności fizycznej jest okres między 25 a 34 rokiem życia2. Powodem spadku aktywności jest podjęcie pracy zawodowej oraz związana z tym zmiana stylu życia. Ludzie w tym przedziale wiekowym znajdują się najczęściej w przełomowym momencie dla swojej kariery. Aby praca dawała im satysfakcję potrzebują siły do walki ze stresem. Dlatego powinni pamiętać o tym, że aktywność fizyczna pomaga odreagować problemy i zachować równowagę psychiczną.

Przez brak ćwiczeń pogarszamy swoją kondycję psychiczną, dlatego powinniśmy najczęściej jak to możliwe:

 

  • Jeździć na rowerze lub rolkach.
  • Grać w piłkę, siatkówkę lub koszykówkę.
  • Gimnastykować się, ćwiczyć dla kondycji fizycznej i psychicznej.
  • Pływać.
  • Biegać.
  • Grać w tenisa.
  • Uprawiać turystykę pieszą.
  • Korzystać z siłowni.
  • Zimą jeździć na nartach, sankach lub łyżwach.


Stosowanie się do tych prostych rad, pozwoli na dłużej zachować zdrowie i kondycję psychiczną.

1,2 CBOS, O aktywności fizycznej Polaków; Badanie „Aktualne problemy i
wydarzenia” (152), 3-6 stycznia 2003, reprezentatywna próba losowo-adresowa dorosłych mieszkańców Polski (N=1025), oraz „Aktualne problemy i wydarzenia” (147),2-5 sierpnia 2002, reprezentatywna próba losowo-adresowa dorosłych mieszkańców Polski (N=967).

Zamów poradnik

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego w celu przesłania drogą pocztową egzemplarza poradnika

 

Wybierz poradnik*:
Imię*:
Nazwisko*:
Ulica*:
Numer domu/mieszkania*:
Kod*:
Miasto*:
E-mail:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Adamed Pharma S.A. z siedzibą w Pieńkowie, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152 Czosnów, moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu w celu umożliwienia przesłania bezpłatnego poradnika.*
Zgodnie z art. 13 ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016r. (RODO) informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Adamed Pharma S.A. z siedzibą w Pieńkowie przy ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152 Czosnów. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@adamed.com.pl. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia przesłania poradnika na podstawie wyrażonej przez Panią/Pana zgody (RODO Art. 6, ust. 1, lit. a). Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane w opisywanym celu przez okres niezbędny do wysyłki poradnika. Pani/Pana dane osobowe mogą zostać udostępnione dostawcom systemów teleinformatycznych, z którymi współpracuje Administrator, podwykonawcom, oraz podmiotom powiązanym z Administratorem. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Ma Pan/Pani prawo do wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, jednak niezbędne do przesłania poradnika.

Kontakt

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego

 

Temat:
Treść:
E-mail:
Ile jest 5+2?

DODAJ OŚRODEK (WYPEŁNIA LEKARZ)Imię Lekarza*:
Nazwisko Lekarza*:
Dane ośrodka
Nazwa ośrodka*:
Ulica*:
Numer domu/mieszkania*:
Kod*:
Miasto*:
Telefon*:
E-mail:
Jednostka chorobowa*:
Depresja
Schizofrenia
Padaczka
Choroba afektywna dwubiegunowa
Choroba Alzheimera
Choroba Parkinsona

Administratorem Pani/Pana danych osobowych zawartych w powyższej ankiecie jest Adamed Sp. z o.o. z siedzibą w Czosnowie k/ W-wy (05-152) Pieńków 149, który przetwarza Pani/Pana dane osobowe w celu umożliwienia wyszukiwania ośrodka/ przychodni przez Pacjenta w pobliżu miejsca jego zamieszkania, a także zapewnienia kontaktu. Podanie danych jest dobrowolne, przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swych danych oraz ich poprawiania na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. nr. 101, poz. 926 ze zm.).